Групиране на попаденията Съдържание Различия в понятията | Качество на оръжието | Източници | Литература | Външни препратки | НавигацияСТРЕЛЬБА > Что есть кучность, что есть точность...Архив«Артиллерия» 2-е исправленное и дополненное издание ГОСУДАРСТВЕННОЕ ВОЕННОЕ ИЗДАТЕЛЬСТВО НАРКОМАТА ОБОРОНЫ СОЮЗА ССР МОСКВА – 1938. Глава 9Рассеивание попаданий. Кучность. Показатели и зависимость.Кучность стрелкового оружия„Кучность боя оружия“историята на редакциитепреводната страница
Огнестрелни оръжияБалистика
снарядитекуршумиплощстрелковото оръжиебойната авиацияартилериятаметателното оръжиебоеприпаситестрелковото оръжиебойната авиацияартилериятаметателното оръжиесвойства на боеприпасашрапнеликасетъчни боеприпасикуршумитеснарядитеракетитеюстира
Групиране на попаденията
Направо към навигацията
Направо към търсенето
Групиране на попаденията на оръжието (още и Групиране, Групировка, Кучност на попаденията) – свойство на оръжието да групира точките на паденията (разривите) на снарядите (ракети, куршуми и др.) на някаква ограничена площ. Един от основните показатели за качествата на оръжията[1].
Определението Групиране може да се формулира по различен начин, в зависимост от областта на използване и начина на използване. Даденият термин широко се използва в стрелковото оръжие, бойната авиация, артилерията и метателното оръжие. Също е използван за описване на свойствата на боеприпасите.
Съдържание
1 Различия в понятията
2 Качество на оръжието
3 Източници
4 Литература
5 Външни препратки
Различия в понятията |
При стрелковото оръжие групиране на стрелбата – е способността на оръжието да поразява цели при единична и автоматична стрелба, като главният критерии при това е не точността на оръжието, а съвкупното разстояние между всяко последващо попадение в мишената. Колкото по-малко е то, толкова по-голямо е групирането на стрелбата. Следва да се отбележи, че тази оценка е особено обективна за оръжието, което е на стойка, при това не е напълно достоверна при водене на стрелба от стрелец, и затова може да се оценява само средностатистически. С цел отстраняване на човешкия фактор се използва стрелбата от стойка – масивен държач, който не позволява на оръжието да се премества по време на изстрела.
При бойната авиация и артилерията групирането на стрелбата определението е съвкупно и подобно на това, което се използва към стрелковото оръжие, но при това се отчитат и свойствата на боеприпаса.
При метателното оръжие групирането е способност на метателното оръжие да групира точките на попаденията при стрелба на еднакви позиции на прицела.
Като свойства на боеприпаса групирането е способност да се порази определен участък от полигона с единица или група боеприпаси с наличие на различни способи за поразяване: осколки, шрапнели, касетъчни боеприпаси и т.н.
При този способ основен критерии на оценката е разстоянието на разхвърлянето на снарядите и техните отделни части относително точката на попадение и тяхното равно отстояние от нея, а също и плътността на покритие с поразяващи елементи на периметъра.
Качество на оръжието |
Групирането на попаденията от стелбата е двойствен термин. От една страна, при предпоставка, че оръжието работи идеално, това е показател за качество за работата на стрелеца[2]. Даже при изместен прицел добрия стрелец ще демонстрира добро групиране. От друга страна – то характеризира качеството на самото оръжие. Свойствто на оръжието да групира точките на попаденията на куршумите, снарядите, ракетите, и тем подобни в една точка при стрелба с еднакъв прицел е групировката. Колкото са по-групирани резултатите спрямо центъра, толкова по-голямо е групирането на стрелбата.
Оръжие, което няма групирана стрелба от стойка, по принцип е невъзможно да се пристреля. Т.е. снайперската винтовка с добро групиране, непопадаща в 5 cm кръг на разстояние 100 m е възможно да се юстира, а ловната пушка 12 калибър с кръгъл куршум в аналогична ситуация никога няма уверено да поразява мишената.
Източници |
↑ Советская военная энциклопедия Кучность боя оружия
↑ СТРЕЛЬБА > Что есть кучность, что есть точность.... // // airgun.ru. Архив на оригинала от 22 февруари 2012. Посетен на 2012-1-21.
Литература |
- Кучность боя оружия //под общ. ред. Н. В. Огаркова. – М.: Военное изд-во М-ва обороны СССР, 1979. – (Советская военная энциклопедия: [в 8 т.]; 1976 – 1980, т. 4).
- «Артиллерия» 2-е исправленное и дополненное издание ГОСУДАРСТВЕННОЕ ВОЕННОЕ ИЗДАТЕЛЬСТВО НАРКОМАТА ОБОРОНЫ СОЮЗА ССР МОСКВА – 1938. Глава 9
Външни препратки |
- Рассеивание попаданий. Кучность. Показатели и зависимость.
- Кучность стрелкового оружия
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Кучность боя оружия“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс - Признание - Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година — от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница. Вижте източниците на оригиналната статия, състоянието ѝ при превода, и списъка на съавторите. |
Категории:
- Огнестрелни оръжия
- Балистика
(window.RLQ=window.RLQ||[]).push(function()mw.config.set("wgPageParseReport":"limitreport":"cputime":"0.056","walltime":"0.077","ppvisitednodes":"value":456,"limit":1000000,"ppgeneratednodes":"value":0,"limit":1500000,"postexpandincludesize":"value":5898,"limit":2097152,"templateargumentsize":"value":1639,"limit":2097152,"expansiondepth":"value":8,"limit":40,"expensivefunctioncount":"value":0,"limit":500,"unstrip-depth":"value":0,"limit":20,"unstrip-size":"value":1098,"limit":5000000,"entityaccesscount":"value":0,"limit":400,"timingprofile":["100.00% 48.730 1 -total"," 44.40% 21.635 1 Шаблон:Cite_web"," 29.18% 14.217 1 Шаблон:Cite"," 16.15% 7.872 1 Шаблон:Източник_БДС_17377"," 15.50% 7.555 1 Шаблон:Превод_от"," 8.64% 4.208 1 Шаблон:Double_image"," 6.78% 3.305 1 Шаблон:Превод_от/Език"],"cachereport":"origin":"mw1274","timestamp":"20190304003316","ttl":2592000,"transientcontent":false);mw.config.set("wgBackendResponseTime":150,"wgHostname":"mw1325"););