Skip to main content

Kreda (period) Sadržaj/Садржај Naziv i datiranje | Podjela | Paleogeografija | Flora | Fauna | Povezano | Literatura | Navigacijski meniPDF

KredaMezozoik


Periodgeološke kronologijejurskogMapaleocenskeepohetercijarskogmezozojskekenozojskeereizumiranjeiridijumommeteorskim kraterom ChicxulubYucatanuMeksičkom zaljevubolidaKredsko-tercijarsko masovno izumiranjelatinskogkalcijum karbonatabeskralježnjakaVelikoj BritanijiEvropiepohedonjegornje kredeFaunalni stadijipaleozojskisuperkontinentPangeakontinenteAtlantski oceanJužna AmerikaGondwanaAntarktikuAustralijuAfrikeIndijaMadagaskareustatičku razinu moramore TetisSjevernoj AmericiZapadni unutrašnji morski prolazugljenaEvropiKiniDeccanske klopkeledaKritosjemenjačecampanijskog dobapčelasmokveplatanemagnolijegolosjemenjačecrnogoricasuBennettitalessisavcifaunearhosaurskireptilidinosauriPterosauriadaptivne radijacijepticaporodiceCelurosaurskimaniraptoraperjeminsektimravitermitileptiriAphidiskakavcigymenoptereeusocijalnaekologijuinsektisibirskimlagerstätteimaBaisipterosaurražemorski psiteleostiihthiosaurepleziosauremosasaureBaculiteamonitaHesperornithiformesgnjurcaForaminiferadijatomsmiocenamasovnog izumiranjaplanktonskih foraminiferaGlobigerinidaCoccolithophoreaamonitebelemnitskeglavonošcerudistmekušcekornjačakrokodilaDinosauripterosauriEnantiornithesHesperornithiformesinsekataalbiju










(function()var node=document.getElementById("mw-dismissablenotice-anonplace");if(node)node.outerHTML="u003Cdiv class="mw-dismissable-notice"u003Eu003Cdiv class="mw-dismissable-notice-close"u003E[u003Ca tabindex="0" role="button"u003Ezatvoriu003C/au003E]u003C/divu003Eu003Cdiv class="mw-dismissable-notice-body"u003Eu003Cdiv id="localNotice" lang="sh" dir="ltr"u003Eu003Cpu003E-nu003C/pu003Eu003C/divu003Eu003C/divu003Eu003C/divu003E";());




Kreda (period)




Iz Wikipedije, slobodne enciklopedije






Idi na navigaciju
Idi na pretragu




Mada su tada već postojale širokolisne biljke i trave, krajolikom su još uvijek dominirali četinari


Period krede predstavlja jedan od najvažnijih dijelova geološke kronologije, koji pokriva vrijeme od kraja jurskog perioda, prije 146 miliona godina (Ma), do početka paleocenske epohe tercijarskog perioda (65,5 Ma). Kraj krede također definira među između mezozojske i kenozojske ere.




Sadržaj/Садржај





  • 1 Naziv i datiranje


  • 2 Podjela


  • 3 Paleogeografija


  • 4 Flora


  • 5 Fauna

    • 5.1 Kopnene životinje


    • 5.2 Morske životinje


    • 5.3 Izumiranje



  • 6 Povezano


  • 7 Literatura




Naziv i datiranje |


Kao i kod drugih starijih geoloških perioda, naslage stijena koje definiraju kredu su vrlo dobro identificirane, ali točan početak i kraj variraju za nekoliko miliona godina. Nikakvo veliko izumiranje ili bujanje života nije dijelilo kredu od jur. Međutim, kraj perioda je jasno definiran i smješten u naslage bogate iridijumom koje se mogu naći svuda u svijetu i koje se povezuju s meteorskim kraterom Chicxulub na Yucatanu i u Meksičkom zaljevu. Ova naslaga je jasno datirana na 65,5 Ma. Sudar bolida s Zemljom je vjerojatno odgovoran za veliko i temeljito proučavano Kredsko-tercijarsko masovno izumiranje. Riječ "kreda" dolazi iz latinskog gdje je, slično kao i u srpskohrvatskom označavala naslage (kalcijum karbonata nataložene od strane umrlih beskralježnjaka pronađenih u naslagama gornje krede u Velikoj Britaniji i susjednoj kontinentalnoj Evropi.



Podjela |


Kreda se obično dijeli na epohe donje i gornje krede. Faunalni stadiji od najmlađeg prema najstarijem su:



























Gornja/kasna kreda

Maastrichtij
(70,6 ± 0,6 – 65,5 ± 0,3 Ma)

Campanij
(83,5 ± 0,7 – 70,6 ± 0,6 Ma)

Santonij
(85,8 ± 0,7 – 83,5 ± 0,7 Ma)

Coniacij
(89,3 ± 1,0 – 85,8 ± 0,7 Ma)

Turonij
(93,5 ± 0,8 – 89,3 ± 1,0 Ma)

Cenomanij
(99,6 ± 0,9 – 93,5 ± 0,8 Ma)
 

Donja/rana kreda

Albij
(112,0 ± 1,0 – 99,6 ± 0,9 Ma)

Aptij
(125,0 ± 1,0 – 112,0 ± 1,0 Ma)

Barremij
(130,0 ± 1,5 – 125,0 ± 1,0 Ma)

Hauterivij
(136,4 ± 2,0 – 136,4 ± 1,5 Ma)

Valanginij
(140,2 ± 3,0 – 136,4 ± 2,0 Ma)

Berriasij
(145,5 ± 4,0 – 140,2 ± 3,0 Ma)


Paleogeografija |


Za vrijeme krede, kasni paleozojski i rani mezozojski superkontinent Pangea je dovršio svoj raspad na današnje kontinente, iako su njihove pozicije bilo bitno drukčije od današnjih. Kako se Atlantski ocean proširio a Južna Amerika pomakla na zapad, Gondwana se raspala na Antarktiku i Australiju koje su se počele pomicati od Afrike (iako su Indija i Madagaskar ostali spojeni s njom). Tako aktivni rasjedi su stvorili velika podmorska gorja, podižući eustatičku razinu mora širom svijeta. Na sjeveru Afrike se more Tetis nastavilo sužavati. Unutar kontinenta, široko plitko more se nastavilo širiti u Sjevernoj Americi (Zapadni unutrašnji morski prolaz) a potom počelo povlačiti, ostavljajući debele morske naslage izmiješane s talozima ugljena.


Ostali važni kredski nalazi se pojavljuju u Evropi i Kini. U oblasti današnje Indije, u kasnoj kredi i ranom paleocenu nataložile su se masivne naslage lave zvane Deccanske klopke. Klima je bila topla, a čak ni polarne regije nisu imale leda.



Flora |


Kritosjemenjače su se prvi put pojavile, iako nisu postale dominantne sve do (campanijskog doba). Njihovoj evoluciji je pridonijela pojava pčela, a angiosperme i insketi predstavlaju dobar primjer zajedničke evolucije. U kredi su se pojavili su se prvi preci mnogih suvremenih stabala uključujući, smokve, platane i magnolije. U isto vrijeme neke ranije mezozojske golosjemenjače, poput crnogoricasu nastavile bujati dok su neke druge klase, poput Bennettitales izumrle prije završetka perioda.



Fauna |



Kopnene životinje |


Na kopnu su sisavci bili mali i relativno nevažni sastojak faune. Faunom su dominirali arhosaurski reptili, posebno dinosauri, koji su se tada najviše razgranali. Pterosauri su bili česti početkom i sredinom krede, ali kako se kreda približavala kraju, tako su trpili sve veću konkurenciju zbog adaptivne radijacije ptica, te su pred kraj preostale samo dvije visoko specijalizirane porodice.


Fascinirajući uvid u život rane krede pružaju formacija Chaomidianzi u Kini s izvrsnom očuavnim ostacima velikog broja različitih tipova manjih dinosuara, ptica i sisavaca. Celurosaurski dinosauri su tamo predstavljeni kroz dosta tipova iz grupe maniraptora, koji predstavljaju tranziciju između dinosaura i ptica, te ističu perjem nalik na dlaku.


Za vrijeme krede insekti su se počeli granati, te su se pojavili najstariji poznati mravi, termiti i neki leptiri . Aphidi, skakavci i gymenoptere su se pojavili. Još jedan važan insekt koji je evoluirao u to vrijeme bila eusocijalna pčela, važna za ekologiju i evoluciju kritosjemenjača.


Brojni važni insekti su pronađeni u sibirskim lagerstätteima rane krede u Baisi.




Morske životinje |


U morima su raže, moderni morski psi i teleosti postali uobičajeni prizor. Morski reptili su uključivali ihthiosaure na početku i sredini krede, pleziosaure tokom cijelog perioda, te mosasaure u kasnoj kredi.


Baculite, ravnoljušturna vrsta amonita bujala uje u moru. Hesperornithiformes su bile morske ptice koje nisu mogle letjeti, ali su zato plivale poput gnjurca. Globotrunkanidske Foraminifera su također bujale. Kreda je također vidjela prvu radijaciju dijatoms u aoceanima (slatkovodni dijatomi se nisu pojavili do miocena).




Izumiranje |




Udar meteorita je danas općeprihvaćen razlog masovnog K-T izumiranja


Glavni članak: Kredsko-tercijarsko masovno izumiranje


Tokom masovnog izumiranja koje određuje kraj krede veliki broj vrsta (~50%) i poznatih porodica (~25%) je nestao. Biljke su bile gotovo netaknute, dok su morski organizmi najteže pogođeni. To uključuje veliki broj (~95%) tipova planktonskih foraminifera (osim Globigerinida), te još veći broj Coccolithophorea, kao i sve amonite belemnitske glavonošce, te sve grebenske rudist mekušce), kao i sve morske reptile osim kornjača i krokodila. Dinosauri su bili najpoznatije žrtve kredskog izumiranja. Dinosauri koji su bili specifični za kraj perioda (kao Tyrannosaurus rex, Triceratops, i Ankylosaurus) su potpuno izbirsani. Posljednji pterosauri su izumrli, isto kao ptice iz reda Enantiornithes i Hesperornithiformes.


Intenzivno izumiranje insekata za vrijeme sredine krede počelo je u albiju.



Povezano |


  • Formadcija krede

  • Gault glina

  • Zapadni unutrašnji morski prolaz


Literatura |



Commons-logo.svg


Kreda (period) na Wikimedijinoj ostavi


  • Neal L. Larson, Steven D. Jorgensen, Robert A. Farrar, Peter L. Larson. Ammonites and the other Cephalopods of the Pierre Seaway. Geoscience Press, 1997.


  • Rasnitsyn, A. P.; Quicke, D. L. J. (2002). History of Insects. Kluwer Academic Publishers. ISBN 1-4020-0026-X.  — detail coverage of various aspects of the evolutionary history of the insects.

  • Ovechkina, M. N.; Alekseev, A. S. (2005). Quantitative changes of calcareous nannoflora in the Saratov region (Russian Platform) during the late Maastrichtian warming event. Journal of Iberian Geology 31 (1): 149-165. PDF





Mezozojska era

Trijas

Jura

Kreda















Period krede

Donja kreda

Gornja kreda

Berijas

Valendis

Otriv

Barem

Apt

Alb

Cenoman

Turon

Konijak

Santon

Kampan

Mastriht



Dobavljeno iz "https://sh.wikipedia.org/w/index.php?title=Kreda_(period)&oldid=20263718"










Navigacijski meni



























(window.RLQ=window.RLQ||[]).push(function()mw.config.set("wgPageParseReport":"limitreport":"cputime":"0.136","walltime":"0.196","ppvisitednodes":"value":802,"limit":1000000,"ppgeneratednodes":"value":0,"limit":1500000,"postexpandincludesize":"value":4525,"limit":2097152,"templateargumentsize":"value":911,"limit":2097152,"expansiondepth":"value":12,"limit":40,"expensivefunctioncount":"value":0,"limit":500,"unstrip-depth":"value":0,"limit":20,"unstrip-size":"value":7243,"limit":5000000,"entityaccesscount":"value":0,"limit":400,"timingprofile":["100.00% 54.164 1 -total"," 67.67% 36.651 1 Šablon:Cite_book"," 53.37% 28.906 1 Šablon:Citation/core"," 17.40% 9.427 1 Šablon:Mesozoic_Footer"," 9.63% 5.217 1 Šablon:Cretaceous_Footer"," 5.30% 2.870 1 Šablon:Citation/make_link"," 4.81% 2.603 1 Šablon:Commonscat"],"cachereport":"origin":"mw1244","timestamp":"20190404160544","ttl":2592000,"transientcontent":false););"@context":"https://schema.org","@type":"Article","name":"Kreda (period)","url":"https://sh.wikipedia.org/wiki/Kreda_(period)","sameAs":"http://www.wikidata.org/entity/Q44626","mainEntity":"http://www.wikidata.org/entity/Q44626","author":"@type":"Organization","name":"Contributors to Wikimedia projects","publisher":"@type":"Organization","name":"Wikimedia Foundation, Inc.","logo":"@type":"ImageObject","url":"https://www.wikimedia.org/static/images/wmf-hor-googpub.png","datePublished":"2006-04-14T11:28:18Z","dateModified":"2015-11-21T12:58:35Z","image":"https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c6/Conguillio_llaima.jpg"(window.RLQ=window.RLQ||[]).push(function()mw.config.set("wgBackendResponseTime":157,"wgHostname":"mw1331"););

Popular posts from this blog

How to create a command for the “strange m” symbol in latex? Announcing the arrival of Valued Associate #679: Cesar Manara Planned maintenance scheduled April 23, 2019 at 23:30 UTC (7:30pm US/Eastern)How do you make your own symbol when Detexify fails?Writing bold small caps with mathpazo packageplus-minus symbol with parenthesis around the minus signGreek character in Beamer document titleHow to create dashed right arrow over symbol?Currency symbol: Turkish LiraDouble prec as a single symbol?Plus Sign Too Big; How to Call adfbullet?Is there a TeX macro for three-legged pi?How do I get my integral-like symbol to align like the integral?How to selectively substitute a letter with another symbol representing the same letterHow do I generate a less than symbol and vertical bar that are the same height?

Българска екзархия Съдържание История | Български екзарси | Вижте също | Външни препратки | Литература | Бележки | НавигацияУстав за управлението на българската екзархия. Цариград, 1870Слово на Ловешкия митрополит Иларион при откриването на Българския народен събор в Цариград на 23. II. 1870 г.Българската правда и гръцката кривда. От С. М. (= Софийски Мелетий). Цариград, 1872Предстоятели на Българската екзархияПодмененият ВеликденИнформационна агенция „Фокус“Димитър Ризов. Българите в техните исторически, етнографически и политически граници (Атлас съдържащ 40 карти). Berlin, Königliche Hoflithographie, Hof-Buch- und -Steindruckerei Wilhelm Greve, 1917Report of the International Commission to Inquire into the Causes and Conduct of the Balkan Wars

Чепеларе Съдържание География | История | Население | Спортни и природни забележителности | Културни и исторически обекти | Религии | Обществени институции | Известни личности | Редовни събития | Галерия | Източници | Литература | Външни препратки | Навигация41°43′23.99″ с. ш. 24°41′09.99″ и. д. / 41.723333° с. ш. 24.686111° и. д.*ЧепелареЧепеларски Linux fest 2002Начало на Зимен сезон 2005/06Национални хайдушки празници „Капитан Петко Войвода“Град ЧепелареЧепеларе – народният ски курортbgrod.orgwww.terranatura.hit.bgСправка за населението на гр. Исперих, общ. Исперих, обл. РазградМузей на родопския карстМузей на спорта и скитеЧепеларебългарскибългарскианглийскитукИстория на градаСки писти в ЧепелареВремето в ЧепелареРадио и телевизия в ЧепелареЧепеларе мами с родопски чар и добри пистиЕвтин туризъм и снежни атракции в ЧепелареМестоположениеИнформация и снимки от музея на родопския карст3D панорами от ЧепелареЧепелареррр